گردهمایی دوم: یزد ۸۷
مهر ۲۹, ۱۳۹۶
گردهمایی چهارم: رامسر ۸۹
مهر ۲۹, ۱۳۹۶

گردهمایی سوم: تبریز ۸۸

سومین جشن راهنمایان گردشگری: تبریز

جشن راهنمایان گردشگری سال ۱۳۸۸ سه روز (۳۰ بهمن، ۱ و ۲ اسفند) به طول انجامید. یک روز در تهران و دو روز در تبریز.

به قلم پرتو حسنی‌زاده. عکس‌ها (عباس جندقی، فائزه صفری، سارا محسن‌زاده، ژاله ابراهیمی، ارژنگ انتصاری، امیر جعفری وحید نظری و بنده)

سال سوم است که خانوادۀ بزرگ راهنمایان ایران به بهانه دوم اسفند یا ۲۱ فوریه -روز جهانی راهنمایان گردشگری- گرد هم می‌آیند. گردهمایی اول سال ۱۳۸۶ در شهر تهران برگزار شد. گردهمائی دوم سال ۸۷، شهر یزد میزبان راهنمایان شد.

لازم بود راهنمایان سایر شهرها به تهران بیایند و از آنجا عازم تبریز شوند. راهنمایان تهران نیز تصمیم گرفتند شرط میزبانی به جا بیاورند.

جمعه ۳۰ بهمن در تهران

خوزستان، کرمان، خراسان و چند راهنمای منفرد با قطار به تهران رسیدن و به مجموعه سعدآباد منتقل و با همراهی استاد کیومرث غفاری، راهنمای پیشکسوت، از کاخ‌های ملت و سبز بازدید کردند. در این فاصله راهنمایان یزدی نیز به گروه پیوستند. پس از صرف ناهار، در سمینار تهران‌شناسی در محل سالن همایش کاخ-موزه ملت، آقای دکتر حدادی درباره‌ی تهران، تاریخ معاصر مربوط به آن و نیز بافت شمیران و میدان تجریش برای راهنمایان توضیحاتی ارائه کردند. و پس از آن پیاده­روی در میدان تجریش در هوای بارانی دل انگیز.

راهنمایان تهرانی، خبرنگاران، مهمانان ویژه، همه و همه همان از پارک‌سوار بیهقی به سمت تبریز حرکت کردند.

شنبه اول اسفند در تبریز

ساعت ۶:۳۰ صبح روز شنبه، در هوای لطیف پس از باران و برخلاف انتظار این فصل سال وارد شهر تبریز شدیم.
ساعت ۹ صبح، گشت شهر تبریز و اولین بازدید از مسجد کبود، این بنای عظیم و باشکوه با کاشی‌کاری و تزیینات معرق، که به «فیروزه اسلام» شهرت دارد و موزه آذربایجان با توضیحات سرکار خانم احمدی از کارشناسان موزه، که درباره‌ی این بناها ارائه داد. پس از آن بازدید بازار بزرگ و مشهور تبریز، راسته‌ی طلافروشان و فرش و تیمچه مظفری و حوزه علمیه، خانه مشروطه و در نهایت از مسجد جامع دیدن کردند.

پس از نهار گروه به دو قسمت تقسیم شد؛ گروه کوچکی شامل خبرنگاران و نمایندگان استان‌ها برای برگزاری جلسه نشست خبری، اما قسمت عمده گروه به طرف روستای سنگی و زیبای کندوان حرکت کردند. در آغاز شب همه برای صرف چای و رفع خستگی در عمارت ائل‌گلی، درنگی داشتند تا علاوه بر زیبایی دوچندان این بنا در شب، خاطره‌ای خوش برای راهنمایان بسازند.
یکشنبه دوم اسفند در تبریز

ساعت ۹:۵۷ آغاز همایش بود برای  تاکید بر اهمیت زمان در کار راهنمایان گردشگری، بیرون سالن همایش، میزهای استان‌های مختلف چیده شده بود و دوستانی از شهرهای مختلف بروشور، نقشه، سی‌دی و راهنمای شهر و استان خود را به دیگر راهنمایان ارائه می‌دادند و این‌چنین امکان آشنایی بیشتر با مناطق مختلف کشور پیش آمده بود. آن که چه در این جنب‌وجوش قابل توجه بود، توجه همه به ساعت بود تا زمان را از دست ندهند و به موقع در سالن حاضر باشند. شمارش معکوس برای رسیدن به ۹:۵۷ آغاز شد. حس و حال حاضرین مانند زمان تحویل سال نو بود. در لحظه موعود،حضار به‌پا خاستند و سرود جمهوری اسلامی ایران نواخته شد. پس از قرائت آیاتی از قرآن مجید مجری برنامه را ادامه داد. اولین سخنران رئیس سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی و استاندار، و بعد بهمن حکیمی دبیر سومین جشنواره روز جهانی راهنمایان گردشگری.  سپس رونمایی از تندیس مخصوص این روز که راهنمایان استان اصفهان آن را طراحی کرده بودند. در این زمان محمد یزدانی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی استان تهران و مسعود سیدحسنی دبیر دومین جشن راهنمایان تندیس را به ترتیب و به طور نمادین دست به دست داده و به بهمن حکیمی اهداء کردند تا سال آینده در همین زمان به دبیر جشن بعدی تحویل داده شود. در ادامه، فیلمی از برنامه‌های سال قبل پخش شد.در اینجا آرش نورآقایی،دبیر انجمن صنفی استان تهران، در خصوص فلسفه و هدف برگزاری این جشن توضیح داد. و مهمان ویژه جشن دکتر پرویز رجبی، نویسنده و محقق، صاحب کتاب‌هایی مانند «هزاره‌های گمشده»، «سده‌های گمشده» و «جندق و طرود» و نیز مترجم کتاب «کویرهای ایران».

و اکنون زمان اهداء هدایای راهنمایان برتر بود، اما پیش از آن لازم بود یادی از دوستان راهنمایی داشتیم که دیگر در میان ما نبودند. یاد این عزیزان با پخش نماهنگی از عکس‌های عباس جعفری، راهنما، خبرنگار و عکاس طبیعت‌گرد که شهریورماه امسال در آب‌های خروشان کشور نپال ناپدید شده و نیز آناهیتا امینی و آرام احمدی که تیرماه سال جاری، جان خود را در سقوط هواپیمای توپولوف ایران-ارمنستان از دست دادند، گرامی داشته شد.

در این قسمت قدردانی از شانزده راهنمای برتر از استان‌های مختلف و همچنین خبرنگار برتر در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری، دفتر خدمات مسافرتی برتر، کارمند برتر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی و موسسه آموزشی برتر.
و در انتها نوبت قدردانی از مجریان همایش(راهنمایان تبریز) و دوستانی از سایر استانها که به آنها یاری رسانده بودند و پس از مدت‌ها تلاش، نتیجه کار خویش را می‌دیدند. بی‌اغراق می‌توان گفت جمعیت هر دو کفه یعنی افراد حاضر در بالای صحنه با جمعیت نشسته برابر بود و این نشان‌دهنده‌ی کار گروهی و همکاری و همدلی بین راهنمایان گردشگری در استان‌های مختلف این مرز و بوم است.

 

(برداشت از سایت آرش نورآقایی)