گردهمایی سوم: تبریز ۸۸
مهر ۲۹, ۱۳۹۶
گردهمایی پنجم: خوزستان ۹۰
مهر ۲۹, ۱۳۹۶

گردهمایی چهارم: رامسر ۸۹

چرا چهارمین جشن را در رامسر برگزار خواهیم کرد

به نام اهورامزدا که آسمان را آفرید، که زمین را آفرید، که انسان را آفرید، که مرد را آفرید، که زن را آفرید، که شادی را آفرید.

با همفکری انجمن­های صنفی راهنمایان گردشگری استان­های مختلف کشور امسال (۱۳۸۹) چهارمین جشن را از تاریخ ۳۰ بهمن تا ۲ اسفند در استان مازندران و شهر رامسر برگزار خواهیم کرد. دلایل اینتخاب این شهر :

  • شعار روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۰، گردشگری و تنوع زیستی است. با توجه به همین شعار، قصد داریم همگام با سازمان جهانی گردشگری بر روی این شعار تاکید کنیم و به نظر ما رامسر مکان مناسبی برای طرح این شعار است.
  • امسال هم­زمان با چهلمین سالگرد امضای کنوانسیون جهانی «حفاظت از تالاب های جهان»، معروف به «کنوانسیون رامسر» است. با توجه به مکان امضای این کنوانسیون در شهر رامسر، چهل سال پیش و شعار روز جهانی گردشگری، رامسر را بهترین شهر برای برگزاری جشن امسال می­دانیم.
  • بعد از سه سال برگزاری جشن که بیشتر برمیراث فرهنگی و تاریخی تاکید کردیم، علاقمندیم امسال به میراث طبیعی توجه کنیم. تاکنون ۱۲ میراث فرهنگی از ایران در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده ولی هیچ اثری از میراث طبیعی در این فهرست دیده نمی شود. سال قبل، ما (راهنمایان گردشگری) در حضور مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و در شهر تبریز درخواست کردیم تا این سازمان نسبت به ثبت بازار تبریز به عنوان میراث جهانی اقدامات لازم را انجام دهد که خوشبختانه شاهد ثبت این اثر بودیم. اکنون و در سال جاری خواهان ثبت جنگل­های هیرکانی به عنوان اولین میراث طبیعی جهانی در فهرست یونسکو هستیم. لازم به ذکر است که پیاده روی سالانه ی ما امسال در جنگل های هیرکانی واقع در شهر رامسر خواهد بود.
  • قصد داریم امسال بر رویگردشگری بر مبنای رویدادها (جشنواره ها و فستیوال ها) و گردشگری غذا و نوشیدنی (food and drink)، تمرکز کنیم و هر دو این موارد در رامسر (با توجه به تنوع غذایی و تنوع رویدادها در این حوزه فرهنگی) به خوبی قابل اجراست.
  • رامسر با این که در استان مازندران واقع شده، با فرهنگ گیلان بسیار نزدیک است. با انتخاب رامسر به عنوان شهر مرزی این استان­ها، می­توانیم از توانایی­های دو استان مجاور، برای برگزاری هر چه بهتر جشن بهره ببریم.
  • مسئولان سازمان­های محتلف رامسر، از برگزاری این جشن در این شهر استقبال کردند و قول همکاری داده­اند.

 

جشن چهارم راهنمایان: رامسر(۳۰ بهمن تا ۲ اسفند ۱۳۸۹)

بیش از ۴۵۰ نفر از راهنمایان گردشگری، خبرنگاران، مسئولان و مهمانان در چهارمین جشن راهنمایان گردشگری از استان های هرمزگان، خوزستان، همدان، اصفهان، یزد، کرمان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، سمنان، تهران، ایلام، کردستان و همچنین جزیره کیش حضور داشتند.

روز اول:

حضور مهمانان در رامسر: ساعت ۱۳ تا ۱۷

هتل ها:  اشک –لیان – نازیا –آپارتمان ماهور – کوثر – هنرمندان – سوئیت

برگزاری کارگاه های آموزشی با محورهای متنوع: شامل معرفی جاذبه­های تاریخی استان­های مختلف، عکاسی در طبیعت، امداد و نجات در بیابان و ………

روز دوم:

تله کابین رامسردیدار درارتفاعات: ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰

صرف ناهار در طبیعت: ۱۳:۳۰ تا ۱۷- منطقه چال­دره تنکابن – پذیرایی باربی­کیو – چای ذغالی و دوغ محلی

فوق برنامه­ها در منطقه چال­دره:  پخت غذای سنتی – نمایشگاه صنایع­دستی – اجرای موسیقی محلی – اجرای کشتی
گیله­مردی –  پاکسازی طبیعت – اجرای مسابقات ورزشی

کاخ موزه رامسر: ۱۸ تا ۱۹

نشست خبری: ۱۷:۳۰ تا ۲۰- خبرنگاران، اسپانسرها و مسئوولین در رستوران نگین

شام: رستوران نگین آشنایی با انواع غذاهای محلی

روز سوم:

نمایشگاه شرکت کنندگان در جشن: ۸:۳۰ تا ۹:۳۰ – هتل رامسر، استان­های شرکت­کننده، خوشه­سار بوم­گردی، مجلات گردشگری و اسپانسرها

شروع مراسم:  هتل رامسر – سخنرانی، اهدای جوایر و برنامه موسیقی زنده

پایان مراسم و حرکت به سوی خانه ، خدانگهدار رامسر

برگرفته شده از سایت آرش نورآقایی