در جلسه ”عزت الله ضرغامی“ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با ”محسن حاجی سعید“ رئیس کانون راهنمایان گردشگری سراسر کشور، راهکارها و پیشنهادات اولویت دار برای تحولگرایی، دلگرم کردن اهالی صنعت و رفع موانع توسعه گردشگری به شرح زیر مطرح شد.
👆🔹 جلسه فوری نمایندگان صنعت گردشگری با وزیر بهداشت به میزبانی وزیر گردشگری جهت از سرگیری سفر داخلی تحت پروتکلهای بهداشتی و صدور ویزای توریستی برای افراد واکسینه شده.

🔸حمایت ویژه دولت از راهنمایان گردشگری و بوم گردیها بواسطه آسیب پذیری بالا و عدم دریافت بیمه بیکاری این دو گروه با تبدیل تسهیلات ارائه شده در دوران کرونا به وام بلاعوض.

🔸رفع موانع فرهنگی توسعه گردشگری و حذف نگاه امنیتی از این صنعت بدلیل منافع کلان اقتصادی، سیاسی و امنیتی.

🔸ایجاد صندوق حمایتی از فعالان صنعت گردشگری جهت بهره وری در مواقع مواجهه با بحران.

🔸تشکیل شورای سیاست گذاری گردشگری کشور و جلسات منظم ماهانه با حضور بخش خصوصی.

🔸راه اندازی خانه گردشگری در تمامی استانها جهت استقرار تشکل های گردشگری استانی.

🔸 برون سپاری تمامی امور اجرایی معاونت گردشگری وزارتخانه به تشکلهای قانونی گردشگری جهت پرداختن به وظایف اصلی این حوزه یعنی سیاستگذاری و نظارت و کوچک کردن دولت.

🔸جرم انگاری جهت برخورد قاطع با متخلفین و مجریان تورهای غیرمجاز

🔸 استمرار و تثبیت حمایت دولت از بیمه راهنمایان¬گردشگری در سال 1401

🔸معافیت راهنمایان از پرداخت عوارض خروج از کشور بدلیل ماهیت شغلی آنها

🔸 ثبت روز جهانی راهنمایان گردشگری به عنوان سفرای فرهنگی در تقویم رسمی کشور بواسطه رسالت شغلی این قشر در تصویرسازی صحیح کشور در اذهان مردم جهان

🔸 ایجاد مناطق آزاد گردشگری در کشور با رویکرد ارائه مشوقهای سرمایه¬گذاری، تسهیل صدور ویزا و حذف تعرفه های گمرکی در این مناطق

🔸تغییر چارت سازمانی وزارتخانه و ایجاد جایگاه قائم مقام برای وزیر و معاونت ها جهت نجات مدیران عالی از بروکراسی اداری

🔸سید محسن حاجی سعید رئیس کانون راهنمایان گردشگری کشور جلسه با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را یک جلسه بسیار عالی جهت بررسی موشکافانه موانع توسعه گردشگری و شناخت مشکلات صنفی راهنمایان گردشگری دانست. وی گفت به نظر میرسد عزم وزیر بر ایجاد تحولهای بنیادین در تمامی سطوح و حوزه¬های وزارتخانه با اعتماد به جوانان و تکیه بر تجربه است.

🔸حاجی سعید افزود: استراتژی برگزاری جلسات انفرادی آقای وزیر با نمایندگان بخش خصوصی منجر به ایجاد فرصت برای دفاع از ایده ها و پیشنهادات میشود و منطق پشت خواسته ها و مطالبات فعالان صنعت تبیین میشود.

🔸رئیس کانون راهنمایان گردشگری کشور گفت: ارزیابی من از اولین جلسه مشترک این اینست که مهندس ضرغامی به دنبال انجام کارهای آسان نیست بلکه به دنبال انجام کارهای محال در راستای ایجاد تحول ملموس در صنعت گردشگری است. همچنین نباید نادیده گرفت که بیش از 70 درصد برنامه ارائه شده آقای ضرغامی به مجلس به حوزه گردشگری پرداخته و این نشان از واقعیت بینی و اشراف ایشان به نقش کلیدی گردشگری در حفظ میراث فرهنگی و صادرات صنایع دستی دارد.

🔸حاجی سعید گفت: ضرغامی ادبیات خاص خود را دارد که در برخی مواقع نیاز به تفسیر است. برای مثال وقتی در اولین روز کاری وی به عنوان وزیر، خبرنگاران پرسیدند اولین اقدام شما چه خواهد بود؟ وی گفت دلم برای یک صبحانه خوب تنگ شده. در حقیقت منظور ایشان صبحانه های کاری با افراد شناخته شده و صاحب نفوذ بود و دیدیم که فردای آن روز با رئیس جامعه هتلداران کشور و در ادامه با روسای دو تشکل دیگر صبحانه خوردند و جلسه داشتند. لذا شاید برای بخش خصوصی گردشگری، اهالی میراث و فعالان صنایع دستی مدتی زمان¬بر باشد تا با ادبیات ایشان آشنا شویم و منجر به سوتفاهم نشود.

🔸نماینده راهنمایان گردشگری تشریح کرد: شناخت اولیه ایشان از اهمیت شغل راهنمایان گردشگری در صنعت گردشگری راه را برای حل مسائل و حمایت از این قشر باز میکند. ایشان به خوبی میدانند که مدیریت و رهبری بی نقص، هنر تفسیر آثار تاریخی و طبیعی به گردشگران و روایتگری راهنمایان گردشگری تاثیر قابل توجهی در جلب رضایت گردشگران و مراجعه مجدد به مقصد دارد.

🔸عضو سابق هیئت مدیره فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری در پایان افزود: خوشبختانه آقای وزیر به تمامی پیشنهادات ارائه شده نظر مثبت داشتند و دستور دادند تا همگی خواسته ها و مطالبات، جزو مصوبات جلسه ثبت و در اولین فرصت پیگیری شود. بر این اساس تا پایان سال جاری میتوان ارزیابی اولیه از عملکرد وزیر در رفع موانع توسعه گردشگری، اولویت بخشی به مطالبات صنفی و حمایت از بخش خصوصی انجام داد.

🔰کانون راهنمایان گردشگری سراسر کشور

وبسایت کانون راهنمایان سراسر کشور

www.iftga.com

کانال تلگرام کانون راهنمایان گردشگری سراسر کشور

iftga@

اینستاگرام کانون راهنمایان گردشگری سراسر کشور

https://instagram.com/iftga?igshid=lpbyak428k3b